MARS to uroczy, zabytkowy domek na skarpie w dzielnicy Rembertów na warszawskiej Wygodzie. Zbudowany w latach dwudziestych XX wieku, zakupiony w 1957 roku, został pierwszym, macierzystym domem Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, świeckiej wspólnoty osób konsekrowanych, których współzałożycielem i ojcem duchowym był bł. kard. Stefan Wyszyński. Nazwa pochodzi od nazwy ulicy Marsa i taka nazwa widnieje w pismach Kard. Wyszyńskiego i tradycji wspólnoty.
Dom jest miejscem, w którym w latach 1957-1969 często bywał Ks. Prymas, tutaj głosił Słowo Boże dla wspólnoty Instytutu, tutaj powstało wiele jego duchowych konferencji głoszonych podczas rekolekcji i dni skupienia. Miejsce w dalszym ciągu jest naznaczone obecnością Błogosławionego - kaplica, w której sprawował Najświętszą Ofiarę, a w niej jego osobisty klęcznik, relikwie, wystrój wnętrza jak za czasów jego obecności. Obok, w pokoju Ks. Prymasa - jak przed laty - meble, pamiątki po Ojcu, w stanie niezmienionym. Kontakt z miejscem wprowadza nutę refleksji i zadumy, napełnia pokojem.
Otoczenie domu jest pełne zieleni, stanowi dobry klimat do fizycznego i duchowego odpoczynku.
Na Marsie co miesiąc świętowane są I soboty z Maryją i Prymasem Tysiąclecia, to dzień otwarty dla odwiedzających, a także okazja do osobistej i wspólnej modlitwy. Można odwiedzić to miejsce indywidualnie lub organizując wyjazd grupowy po uprzednim umówieniu z przedstawicielami Fundacji.
Fundacja Dziedzictwo Stefana Kardynała Wyszyńskiego zgodnie z działalnością statutową wspiera działania Marsa, prowadzi prace na rzecz dostosowania miejsca dla odwiedzających.

abcmilosci.pl

21 czerwca 2022

Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Fundacja Dziedzictwo Stefana Kardynała Wyszyńskiego serdecznie zapraszają na

 

DZIEŃ Z BŁOGOSŁAWIONYM PRYMASEM TYSIĄCLECIA

w domu Instytutu Prymasa Wyszyńskiego przy ul. Marsa 61 w Warszawie dnia 28 czerwca 2022 w godz. 10.00-18.00

 

Program:                             

10.00            Otwarcie

            Spotkanie dla dzieci, młodzieży

            Gry planszowe o kard. Wyszyńskim

12.00            Msza święta

14.00            Film o kard. Wyszyńskim

15.00            Koronka do Miłosierdzia Bożego

            Konferencja Anny Rastawickiej

18.00            Zamknięcie

 

Od 11.00 zbieramy intencje modlitewne, które będą wyczytane podczas sprawowanej Mszy świętej o 12.00. Intencje można wpisać także do księgi modlitw – będą polecane w modlitwach wspólnoty Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Oprowadzanie odwiedzających – o pełnych godzinach (z wyjątkiem 12.00 i 15.00) tj. 10.00, 11.00, 13.00, 14.00, 16.00, 17.00

Zabawy plenerowe dla dzieci w ogrodzie: od 10.00 (pod okiem własnych opiekunów, zgłoszenia przyjmujemy pod nr tel. 609 483 001)

Będzie możliwość nabycia pamiątek i książek z nauczaniem bł. Stefana kard. Wyszyńskiego.

 

 

 

Dzień z Błogosławionym