MARS to uroczy, zabytkowy domek na skarpie w dzielnicy Rembertów na warszawskiej Wygodzie. Zbudowany w latach dwudziestych XX wieku, zakupiony w 1957 roku, został pierwszym, macierzystym domem Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, świeckiej wspólnoty osób konsekrowanych, których współzałożycielem i ojcem duchowym był bł. kard. Stefan Wyszyński. Nazwa pochodzi od nazwy ulicy Marsa i taka nazwa widnieje w pismach Kard. Wyszyńskiego i tradycji wspólnoty.
Dom jest miejscem, w którym w latach 1957-1969 często bywał Ks. Prymas, tutaj głosił Słowo Boże dla wspólnoty Instytutu, tutaj powstało wiele jego duchowych konferencji głoszonych podczas rekolekcji i dni skupienia. Miejsce w dalszym ciągu jest naznaczone obecnością Błogosławionego - kaplica, w której sprawował Najświętszą Ofiarę, a w niej jego osobisty klęcznik, relikwie, wystrój wnętrza jak za czasów jego obecności. Obok, w pokoju Ks. Prymasa - jak przed laty - meble, pamiątki po Ojcu, w stanie niezmienionym. Kontakt z miejscem wprowadza nutę refleksji i zadumy, napełnia pokojem.
Otoczenie domu jest pełne zieleni, stanowi dobry klimat do fizycznego i duchowego odpoczynku.
Na Marsie co miesiąc świętowane są I soboty z Maryją i Prymasem Tysiąclecia, to dzień otwarty dla odwiedzających, a także okazja do osobistej i wspólnej modlitwy. Można odwiedzić to miejsce indywidualnie lub organizując wyjazd grupowy po uprzednim umówieniu z przedstawicielami Fundacji.
Fundacja Dziedzictwo Stefana Kardynała Wyszyńskiego zgodnie z działalnością statutową wspiera działania Marsa, prowadzi prace na rzecz dostosowania miejsca dla odwiedzających.

abcmilosci.pl

14 marca 2022

Dla osób, które chcą przeżyć szczególny czas w ciszy i skupieniu, na indywidualnej modlitwie, to miejsce z pewnością okaże się właściwe.

 

Dom Instytutu Prymasa Wyszyńskiego przy ul. Marsa w Warszawie to pamiątkowe miejsce, w którym wielokrotnie bywał Kardynał Wyszyński. Odwiedzają je przyjaciele i wszyscy, którzy chcą zaczerpnąć ze skarbnicy jego duchowości.

 

Zapraszamy do odprawienia indywidualnych rekolekcji, szczególnie kapłanów i osoby życia konsekrowanego. Dysponujemy obszerną czytelnią z dziedziny teologii i życia duchowego oraz z dziełami Prymasa Tysiąclecia.

 

Bliższe informacje można uzyskać, pisząc na maila: fundacja@abcmilosci.pl 

Miejsce indywidualnych rekolekcji