MARS to uroczy, zabytkowy domek na skarpie w dzielnicy Rembertów na warszawskiej Wygodzie. Zbudowany w latach dwudziestych XX wieku, zakupiony w 1957 roku, został pierwszym, macierzystym domem Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, świeckiej wspólnoty osób konsekrowanych, których współzałożycielem i ojcem duchowym był bł. kard. Stefan Wyszyński. Nazwa pochodzi od nazwy ulicy Marsa i taka nazwa widnieje w pismach Kard. Wyszyńskiego i tradycji wspólnoty.
Dom jest miejscem, w którym w latach 1957-1969 często bywał Ks. Prymas, tutaj głosił Słowo Boże dla wspólnoty Instytutu, tutaj powstało wiele jego duchowych konferencji głoszonych podczas rekolekcji i dni skupienia. Miejsce w dalszym ciągu jest naznaczone obecnością Błogosławionego - kaplica, w której sprawował Najświętszą Ofiarę, a w niej jego osobisty klęcznik, relikwie, wystrój wnętrza jak za czasów jego obecności. Obok, w pokoju Ks. Prymasa - jak przed laty - meble, pamiątki po Ojcu, w stanie niezmienionym. Kontakt z miejscem wprowadza nutę refleksji i zadumy, napełnia pokojem.
Otoczenie domu jest pełne zieleni, stanowi dobry klimat do fizycznego i duchowego odpoczynku.
Na Marsie co miesiąc świętowane są I soboty z Maryją i Prymasem Tysiąclecia, to dzień otwarty dla odwiedzających, a także okazja do osobistej i wspólnej modlitwy. Można odwiedzić to miejsce indywidualnie lub organizując wyjazd grupowy po uprzednim umówieniu z przedstawicielami Fundacji.
Fundacja Dziedzictwo Stefana Kardynała Wyszyńskiego zgodnie z działalnością statutową wspiera działania Marsa, prowadzi prace na rzecz dostosowania miejsca dla odwiedzających.

abcmilosci.pl

25 lutego 2025

Dobiega okres trzech lat spotkań modlitewnych w domu na Marsie, czerpania ze źródła Bożych tajemnic tętniącego w Eucharystii, a także z głębokiej maryjności wspólnoty Instytutu Prymasa Wyszyńskiego i bogactwa nauczania bł. Prymasa Tysiąclecia.

Program obecnych spotkań dość mocno kształtował się w tym szczególnym czasie. Początkowo zapragnęliśmy zaprosić zainteresowanych do odwiedzania Marsa jako miejsca związanego z Błogosławionym. Duchowe pamiątki schodzą jednak na drugi plan, gdy wysuwa się realna potrzeba spotkania z Maryją i pierwszo-sobotniego wynagrodzenia za niewdzięczność Ludu Bożego. Tak odczytujemy obecność tych, którzy przychodzą na to miejsce, aby wspólnie się modlić. Bo chociaż w początkowych założeniach spotkania były organizowane 28 dnia każdego miesiąca (dzień odejścia bł. Stefana do Domu Ojca), z pewnych względów zostały one przeniesione na pierwsze soboty. Miały służyć odwiedzaniu miejsca związanego z Prymasem Tysiąclecia, a przyniosły więcej – piękną modlitwę i skupienie na tajemnicach Chrystusa i Maryi.  Nieprzypadkowo z pewnością w tym czasie również przywędrowała na Marsa i tutaj pozostała figura Matki Bożej Fatimskiej związana z wojennym pokoleniem Tułaczy. Maryja, jak niegdyś, wędrując po świecie, tak i teraz została otoczona czcią i modlitwą, stanowiąc szczególny znak obecności pośród nas.  

Ufamy, że bł. Stefan Wyszyński, wielki czciciel Maryi, wskazał na potrzebę zatrzymania się i refleksji właśnie tego dnia, aby spełnić życzenie Matki Bożej wyrażone w Fatimie. Zatem program ściśle łączy się ze świętowaniem pierwszych sobót miesiąca. Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu odmawiany jest Różaniec, tego dnia rozważamy także tajemnicę z życia Maryi i oczywiście jest celebrowana Msza święta. Uczestnicy mają możliwość skorzystania z sakramentu pokuty, a także powierzenia swojej intencji Panu Bogu, wypisanej na kartce i złożonej na ołtarzu podczas Eucharystii. Mogą liczyć na ubogacenie ducha konferencją z nauczania Ks. Prymasa i dłuższą homilią.  To nasza radość i mała cegiełka w budowli Kościoła powszechnego. (MW)

Pierwsze soboty na Marsie