MARS to uroczy, zabytkowy domek na skarpie w dzielnicy Rembertów na warszawskiej Wygodzie. Zbudowany w latach dwudziestych XX wieku, zakupiony w 1957 roku, został pierwszym, macierzystym domem Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, świeckiej wspólnoty osób konsekrowanych, których współzałożycielem i ojcem duchowym był bł. kard. Stefan Wyszyński. Nazwa pochodzi od nazwy ulicy Marsa i taka nazwa widnieje w pismach Kard. Wyszyńskiego i tradycji wspólnoty.
Dom jest miejscem, w którym w latach 1957-1969 często bywał Ks. Prymas, tutaj głosił Słowo Boże dla wspólnoty Instytutu, tutaj powstało wiele jego duchowych konferencji głoszonych podczas rekolekcji i dni skupienia. Miejsce w dalszym ciągu jest naznaczone obecnością Błogosławionego - kaplica, w której sprawował Najświętszą Ofiarę, a w niej jego osobisty klęcznik, relikwie, wystrój wnętrza jak za czasów jego obecności. Obok, w pokoju Ks. Prymasa - jak przed laty - meble, pamiątki po Ojcu, w stanie niezmienionym. Kontakt z miejscem wprowadza nutę refleksji i zadumy, napełnia pokojem.
Otoczenie domu jest pełne zieleni, stanowi dobry klimat do fizycznego i duchowego odpoczynku.
Na Marsie co miesiąc świętowane są I soboty z Maryją i Prymasem Tysiąclecia, to dzień otwarty dla odwiedzających, a także okazja do osobistej i wspólnej modlitwy. Można odwiedzić to miejsce indywidualnie lub organizując wyjazd grupowy po uprzednim umówieniu z przedstawicielami Fundacji.
Fundacja Dziedzictwo Stefana Kardynała Wyszyńskiego zgodnie z działalnością statutową wspiera działania Marsa, prowadzi prace na rzecz dostosowania miejsca dla odwiedzających.

abcmilosci.pl

04 marca 2022

Dom Instytutu Prymasa Wyszyńskiego przy ul. Marsa w Warszawie to  miejsce nawiedzane przez osoby pielgrzymujące do miejsc związanych z Błogosławionym Stefanem Wyszyńskim. To obecnie również miejsce spotkań grup parafialnych, a także młodzieży przygotowującej się do bierzmowania.

Zapraszamy do kontaktu moderatorów, animatorów grup, którzy chcieliby zorganizować spotkanie. Dysponujemy miejscem dla grup ok. 20-30 osobowych.

Oprócz zwiedzania miejsca jest możliwość spotkania ze świadkiem życia Prymasa Tysiąclecia, Anną Rastawicką. Niezwykłe opowieści pani Ani, wspaniały kontakt z młodymi ludźmi to okazja do przeżycia niezapomnianych chwil, które na długo pozostaną w pamięci. Szkoła życia, którą proponujemy za Księdzem Prymasem, jego słynne „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” są drogowskazami tak bardzo potrzebnymi w naszym życiu.

Zainteresowanych spotkaniem w Domu Dziedzictwa Prymasa Wyszyńskiego zapraszamy do kontaktu mailowego: fundacja@abcmilosci.pl  

Spotkania dla młodzieży