MARS to uroczy, zabytkowy domek na skarpie w dzielnicy Rembertów na warszawskiej Wygodzie. Zbudowany w latach dwudziestych XX wieku, zakupiony w 1957 roku, został pierwszym, macierzystym domem Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, świeckiej wspólnoty osób konsekrowanych, których współzałożycielem i ojcem duchowym był bł. kard. Stefan Wyszyński. Nazwa pochodzi od nazwy ulicy Marsa i taka nazwa widnieje w pismach Kard. Wyszyńskiego i tradycji wspólnoty.
Dom jest miejscem, w którym w latach 1957-1969 często bywał Ks. Prymas, tutaj głosił Słowo Boże dla wspólnoty Instytutu, tutaj powstało wiele jego duchowych konferencji głoszonych podczas rekolekcji i dni skupienia. Miejsce w dalszym ciągu jest naznaczone obecnością Błogosławionego - kaplica, w której sprawował Najświętszą Ofiarę, a w niej jego osobisty klęcznik, relikwie, wystrój wnętrza jak za czasów jego obecności. Obok, w pokoju Ks. Prymasa - jak przed laty - meble, pamiątki po Ojcu, w stanie niezmienionym. Kontakt z miejscem wprowadza nutę refleksji i zadumy, napełnia pokojem.
Otoczenie domu jest pełne zieleni, stanowi dobry klimat do fizycznego i duchowego odpoczynku.
Na Marsie co miesiąc świętowane są I soboty z Maryją i Prymasem Tysiąclecia, to dzień otwarty dla odwiedzających, a także okazja do osobistej i wspólnej modlitwy. Można odwiedzić to miejsce indywidualnie lub organizując wyjazd grupowy po uprzednim umówieniu z przedstawicielami Fundacji.
Fundacja Dziedzictwo Stefana Kardynała Wyszyńskiego zgodnie z działalnością statutową wspiera działania Marsa, prowadzi prace na rzecz dostosowania miejsca dla odwiedzających.

abcmilosci.pl

24 sierpnia 2021

Działania Fundacji „Dziedzictwo Stefana Kardynała Wyszyńskiego” koncentrują się na propagowaniu osoby i nauczania,  wkrótce już błogosławionego, Prymasa Tysiąclecia. W związku z tym, że siedziba Fundacji mieści się w domu Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, w którym bywał Ksiądz Prymas, właśnie w tym miejscu chcemy upamiętniać jego osobę i bogactwo duchowe. Spotkania w duchu nauczania naszego Przewodnika po życiu wymagają odpowiedniego zaplecza, warunków, organizacji. Zatem w Domu Dziedzictwa Prymasa Wyszyńskiego powstanie specjalnie przygotowana sala, w której będzie możliwość efektywnego prowadzenia spotkań, warsztatów itp. Zorganizowanie sali będzie możliwe dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej Im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach programu Fundusz Patriotyczny – Edycja 2021 Wolność po Polsku. O możliwościach i aktualnych ofertach będziemy informować Państwa na bieżąco po przeprowadzeniu koniecznych remontów.

 

Wolność po Polsku czyli wsparcie nowego projektu Fundacji